Drótszamaras
túrabajok
Az alábbiakban néhány, kerékpározás közben
érezhető kellemetlenségre hívjuk fel a figyelmet, ami egy kis
odafigyeléssel elkerülhető. Ezáltal a kerékpározás élvezetesebbé válik,
valamint nagyobb távolságok leküzdésére leszel alkalmas.
|
|
Kézfej és az alkar kifáradása:
|
Elsősorban kezdőknél jelentkezik.
Sokan menet közben görcsösen szorongatják a kormányt, mintha attól
tartanának, hogy valaki kicsavarja a kezükből. A gyakorlott kerékpáros
lazán támaszkodik a kormányra, csak hegymenetben markolja meg erősebben,
amikor keményebben kell taposni a pedált.
|
|
Csuklófájdalom:
|
Általában akkor lép fel
rendszeresen, ha túl merev az első villa, s a gumit is jó keményre
pumpálták fel. Az is ilyen fájdalmat okozhat, ha a kormány túl
alacsonyan helyezkedik el a nyereghez képest. A fájdalmak elkerüléséhez
sokat segíthetünk, ha a kormányt bevonjuk szivaccsal, kipárnázott
kerékpáros kesztyűt szerzünk be, vagy a kormányfogásokat gyakrabban
váltogatjuk.
|
|
Hát és nyakfájás:
|
Oka: a kormány és a nyereg rossz
beállítása. Kísérletezzünk kisebb módosításokkal: emeljük fel a kormányt
és vigyük előbbre a nyerget néhány centiméterrel. Minden kísérlet után
egy-két nap próbaidő elteltével kiderül, hogy javítottunk-e a
nyakfájásos helyzeten. Akkor jó a beállítás, ha nem kényszerülünk
túlságosan meggörbíteni hátunkat, miközben a kormányra támaszkodunk.
|
|
Tenyérzsibbadás:
|
Oka lehet, hogy túl nagy erővel
nehezedünk a kormányra.
|
|
Combfájás:
|
Legtöbbször akkor lép fel, amikor a
comb belső oldalát elnyomja a túl széles, vagy rosszul beállított ülés.
Kísérletezhetünk a nyeregorr lejjebb állításával. Akkor, ha párhuzamos a
talaj síkjával, eredetileg jó a beállítás.
|
|
Nyergek:
|
Nem mindenki bírja a kemény nyerget,
ilyenkor cseréljük gél töltésűre. A női nyergek az anatómiai felépítés
miatt szélesebbek, a férfiaké hegyesebb orrú és keskenyebb, így
természetesen nem lehetnek kölcsönösen kényelmesek. A hegyi
kerékpároknál általában az úgynevezett unisex nyergeket alkalmazzák.
|
|
Lábzsibbadás:
|
Oka lehet a szűk, vagy szorosra
fűzött cipő, nem megfelelő kengyelszíj, és a puha talpú cipő. Amennyiben
a comb belső oldala is fáj vagy zsibbad, ez származhat a rossz
nyeregbeállítástól. Észleléskor pihentetőül a rövid sétát javasolják a
szakemberek. A pedál görcsös nyomása is okozhatja a zsibbadást.
|
|
Talpfájás:
|
Rossz taposási stílus miatt
következik be, ha a talp helyzete pedálozás közben nem megfelelő. Rossz,
ha a pedál tengelye felett vannak a lábujjaink, mint ahogy az is
helytelen tartás, ha talpunk közepével pedálozunk.
|
|
Izomláz:
|
Ebben az esetben izomlazító krémek
használata javasolt, valamint meleg fürdő, rövid pihentetés segít. A
profi sportolók által alkalmazott úgynevezett "rádolgozással" a kezdők
csínján bánjanak.
|