| Túra megnevezése: | Évadnyitó gyalogtúra |
| Túra vezető: | Mecsnóber Attila (Tel.: 305 2472 / vagy E-mail: mecsnober.attila@gmail.com) |
| Túra időpontja: | 2013.március 02. (szombat) |
| Találkozó hely: | Ha busszal megyünk, 07:35-kor indul a busz az Újpest- Városkapu
buszvégállomásról (a Volán pályaudvar a vasútállomás
mellett, a metró hátuljánál található feljáraton kell felmenni a felszínre),
tehát a találkozás itt lesz 07:25-kor. Jegyet nem fogunk előre vásárolni,
így bele kell kalkulálni az időbe, hogy azt a busznál kell megváltani. (840,-Ft
a buszjegy) Az autóval érkezőknek a találkozó 09:00-kor Dömösön a Templomnál (Honi abc) lenne, akik +utasokat is betudna fogadni az Újpest- Városkapunál, Lorántffy Zsuzsanna utcánál találkoznának 08:00-kor. |
| Túra útvonal: | Budapest - Dömös (templom) - Szentfa-kápolna - Rám-szakadék - Téry-út - Dobogókő (kitérővel a Thirring-sziklákhoz) - Budapest |
| Túra táv: | 10.5 km |
| Túra szintemelkedés: | 750 m |
| Túra időtartam: | 6 óra |
| Túra nehézsége (1-10): | 7 |
| Jelentkezési határidő: | 2013.01.03. |
| Utazás vissza: | 15:00 órakor Dobogókő hegytető (370,-Ft a buszjegy) - 15:40 órakor Pomázról HÉV-vel Budapestre (125,-Ft a kiegészítő jegy) |
| Visszaérkezés: | 16:10 óra Árpád-híd |
| Költségek: | utazási költségek + almás pite |
| Részvételi feltételek: | fürgeség és lazaság |
Program : kirándulás, fényképezéssel egybekötve az új év első túráján móka és kacagás.
Részletek: Kicsiket segítjük, a nagyokat szeretettel várjuk
Túra vége: 14:30-15:30 óra körül (pihenőkkel együtt).
Visszaút: busszal a következő menetrend szerint, majd Pomázról HÉV-vel Budapestre:
|
|
|
|
Indulás |
Érkezés |
Menetidő |
|
Pilisszentkereszt, Dobogókő hegytető |
Pomáz, autóbusz állomás |
13:55 |
14:35 |
0:40 |
|
|
Pilisszentkereszt, Dobogókő hegytető |
Pomáz, autóbusz állomás |
15:00 |
15:35 |
0:35 |
|
|
Pilisszentkereszt, Dobogókő hegytető |
Pomáz, autóbusz állomás |
16:00 |
16:35 |
0:35 |
Autóbusszal érkezünk, a hajóállomás utáni megállónál szálljunk le. Aki
autóval jön az itt parkolhat. Innen a templom mellett elhaladó
piros
sáv jelzésen indulunk el.
Néhány méter után csatlakozik hozzánk a hajóállomástól érkező
sárga és
zöld sáv jelzés.
A Malom-patak mellett vezet az út érintve a Szentfa- kápolnát.
Valamivel a Kainz - forrás után, a Lukács-árok bejáratánál jobbra
eltér a
sárga
sáv, de mi tovább megyünk
piros
és
zöld
jelzéseket követve.
A Szőke-forrás völgyének bejáratánál átkelünk a patakon
zöld sáv jelzést
követve a Három-forrás völgyébe. Jobbra indul a Rám-szakadékba vezető út. A romantikus, vízeséssel tarkított, szurdokvölgyben a biztonságos mozgást
több helyen korlátok és létrák segítik. Óvatosan közlekedjünk!
A sárga jelzés újra előkerül az Árpádvár felől. A hely különleges
jelentőségével már eleink is tisztában voltak:
Attila
hun vezér legféltettebb területe volt a Kárpát-medencében. Jelentősége a
világhírű energiaközpontokéval,
Stonehenge-ével, a görögországi delphoi jósdáéval vagy az egyiptomi
Kheopsz-piramiséval vetekszik. A hagyomány szerint a Föld szívcsakrája
Magyarország területén, pontosabban a Pilisben van. A furcsa, alig
megközelíthető kőromoknak pedig az ősi magyar kultusz hirdetői különleges
jelentőséget tulajdonítanak, például állítják, hogy itt volt egykoron Budavára,
amit ők Árpádvárként hirdetnek. Az Árpádvárat övező hegycsúcsok, sáncok és
töltések nagy kiterjedésű védelmi rendszerré állnak össze – állítják.
Maga a furcsa, elhagyatott rom valódi és tagadhatatlanul különleges hangulatot
áraszt. A főleg szóbeszéd útján terjedő legenda szerint a hegyek alatt hatalmas
alagutak és csarnokok húzódnak, ebben a föld alatti városban éltek volna több
ezer évvel ezelőtt az ősmagyarok. A legenda szerint a Rám-szakadék maga is egy
ilyen járat volt, aminek később beomlott a teteje. Sajnos az alagútrendszer
bejárata nyomtalanul elveszett, egy modern sámán azonban felfedezni vélte
közvetlenül Dobogó-kő alatt. A szent ember szerint az alagút másik vége
egyenesen Székelyudvarhelyen van. A menedékház múzeumának őre prózaiabb
magyarázattal szolgált: a sámán a százéves épület egykori, rég beomlott
jégvermére bukkant rá. Az évenkénti táltos találkozón ezrek elevenítik fel az
ősi hitvilágot. Ami viszont biztos, hogy a Budakalászon folyó ásatások során
került napvilágra Közép-Európa legnagyobb rézkori temetője. Az egyik lelet
tanúsága szerint ebben a korban már ismerték a kocsit. A bronzkorból előkerült
kezdetleges lószerszámok arra engednek következtetni, hogy sikerült
megszelídíteni és munkára fogni a lovakat. Ez lehetővé tette a közlekedés és
ezzel együtt a cserekereskedelem kialakulását. A rómaiak idején a Duna
jelentette a birodalom keleti határát, amelynek barbár támadásokkal szembeni
védelmére katonai táborokból és kisebb őrtornyokból álló erődrendszert építettek
(limes). Ezeknek a maradványai ma is több helyen láthatók.
Itt visszakanyarodunk a kiinduló állomásunk felé a Lukács árok
jelzésén, vagy aki busszal jött az a Téry utat
piros
jelzést követve Dobogó-kő felé folytatja tovább útját. Túránk végén felkeressük
a Dobogó-kő
sziklát, továbbá a kilátót. Mellette magaslik a Táltos Egyház által felállított
fakereszt, illetve tőle pár száz méterrel északnyugatra, a Jász-hegy mentén
vezető út elején a faragott, nap- és holdszimbólumot mintázó zöld Fénykapu. Az
ország legrégibb és legismertebb turistaközpontja a
Pilis legmagasabb pontján található, ma mégis inkább kultikus helyként
emlegetik. Dobogókő, mint oly sok más megnevezés, nevében archaikus tudást őriz,
amelynek mondákban rögzült, elhomályosult változata máig él a Kárpát-medence
népeinél: Közép-Európát az itt élő népek
kontinensünk
szíveként emlegetik.
Bélyegzési lehetőség: Dömös
Pihenők: rövid pihenő a Szentfa-kápolnánál, a Rám-szakadék tetejénél, Dobogókőn.
Kérek minden résztvevőt, hogy a remélhető hideg időre való tekintettel meleg kabátot, sapkát, kesztyűt mindenki hozzon magával. Réteges öltözet erősen ajánlott. A rám-szakadék mint tudjuk néhány éve felújításra került, létrák, korlátok lettek felszerelve, ezáltal könnyebbé vált a feljutás, a magas vízhozamnál jó szolgálatot tehet egy vízálló cipő. A várható hideg miatt valószínűleg a patak nagy része és az összes vízesés befagyott lesz, mint tavaly, sőt a meder oldalán vezető párkányon is lehet számítani jégre. Ezt is vegyük figyelembe a felszerelésnél (kesztyű).
Kérlek benneteket, hogy a részvételi szándékot előre jelezzétek, hogy kire számítsunk a találkozásnál.
Legyen a hátizsákban csoki és meleg tea, délutánra forralt bor.
Bármilyen egyéb a túrával kapcsolatos kérdésekre is szívesen válaszolok. Üdvözlettel Mecsnóber Attila.
Térkép:
